Agregaty pieniężne:
l. agregat Mo nazywany bazą monetarną albo zasób pieniądza wielkiej mocy. Mo jest to suma pieniądza gotówkowego poza kasami (C) oraz rezerwy obowiązkowe (R) pewna część depozytu, którą uzyskały banki komercyjne od swoich klientów, które muszą przelać na nie oprocentowane konto w banku centralnym (pieniądze są zamrożone) - zapobieżenie nadmiernemu kredytowaniu.
M0= C+R
2. agregat M1 jest to suma pieniądza gotówkowego poza kasami banku oraz depozyty przedsiębiorstw na rachunkach bieżących oraz środki na rachunkach ludności (ROR).
M1= C+D
3. agregat M2 jest sumą agregatu M1 powiększona dodatkowo o inne depozyty krótkoterminowe (T) np. wkłady na książeczkach oszczędnościowych.
M2=C+D+T
4. agregat M3 jest to suma agregatu M2 oraz długoterminowe depozyty bankowe (S) (depozyty 3, 6 miesięczne oraz kilkuletnie)
M3=C+D+T+S
Stopnie płynności:
- płynność doskonała – gotówka i środki na rachunkach a – vista
- płynność wtórna – zamiana na gotówkę następuje stosunkowo szybko i przy niewielkich kosztach utraconych okazji (lokaty krótkoterminowe)
- płynność trzeciorzędna – zamiana na gotówkę wiąże się z czasem i (lub) dużymi kosztami utraconych okazji (długoterminowe lokaty, akcje, obligacje)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz