niedziela, 16 stycznia 2011

Cykl koniunkturalny i jego przyczyny


Wyodrębnia się dwa główne nurty teorii określających przyczyny wahań cyklicznych
§  neoklasyczne
§  keynesistowskie

Teorie neoklasyczne
Równowaga w systemie gospodarczym jest zakłócana przez czynniki zewnętrzne (wojny, odkrycia nowych złóż, zjawiska przyrodnicze). Wyróżniamy następujące teorie neoklasyczne:
§  teoria plam na Słońcu – okresowo pojawiające się plamy na Słońcu powodują nieurodzaj, a nieurodzaj jest przyczyną zmian w rytmie produkcji przemysłowej
§  teoria innowacji – przyczyny występowania cykli są konsekwencją falowego pojawiania się innowacji organizacyjno-technicznych
§  teoria cyklu politycznego – cykliczny rozwój wynika ze zmian priorytetów ekonomicznych władzy w okresach poprzedzających wybory w celu pozyskania wyborców; po wyborach następuje okres zaciskania pasa i restrykcyjnej polityki

Teorie keynesistowskie

Zgodnie z tymi teoriami przyczyny cyklicznych wahań wynikają z reguł gospodarki rynkowej. Charakteryzuje tym, że w każdej fazie pojawiają się przesłanki przejścia do następnej fazy (w fazach wzrostowych zachodzą procesy, które powodują przejście do faz spadkowych i odwrotnie).

1.   Klasyczny cykl koniunkturalny – występował w XIX wieku i trwał do II wojny światowej. Możemy wyróżnić 4 fazy (kolejność ta jest ściśle przestrzegana – nie jest przypadkowa):
ü recesja (kryzys)
ü depresja (dno)
ü ożywienie
ü rozwój (rozkwit)

2 komentarze:

  1. Bardzo skąpo napisane. Nie napisałeś, co się dzieje z podatkami i oszczędnościami w poszczególnych fazach, co ma istotne znaczenie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie bym uzupełnił treść o podane przez Ciebie informację - jeśli masz ochotę się nimi podzielić to proszę o maila na sposobnakaca@gmail.com dzięki!

    OdpowiedzUsuń