Wyodrębnia się dwa główne nurty teorii określających przyczyny wahań cyklicznych
§ neoklasyczne
§ keynesistowskie
Teorie neoklasyczne
Równowaga w systemie gospodarczym jest zakłócana przez czynniki zewnętrzne (wojny, odkrycia nowych złóż, zjawiska przyrodnicze). Wyróżniamy następujące teorie neoklasyczne:
§ teoria plam na Słońcu – okresowo pojawiające się plamy na Słońcu powodują nieurodzaj, a nieurodzaj jest przyczyną zmian w rytmie produkcji przemysłowej
§ teoria innowacji – przyczyny występowania cykli są konsekwencją falowego pojawiania się innowacji organizacyjno-technicznych
§ teoria cyklu politycznego – cykliczny rozwój wynika ze zmian priorytetów ekonomicznych władzy w okresach poprzedzających wybory w celu pozyskania wyborców; po wyborach następuje okres zaciskania pasa i restrykcyjnej polityki
Teorie keynesistowskie
Zgodnie z tymi teoriami przyczyny cyklicznych wahań wynikają z reguł gospodarki rynkowej. Charakteryzuje tym, że w każdej fazie pojawiają się przesłanki przejścia do następnej fazy (w fazach wzrostowych zachodzą procesy, które powodują przejście do faz spadkowych i odwrotnie).
1. Klasyczny cykl koniunkturalny – występował w XIX wieku i trwał do II wojny światowej. Możemy wyróżnić 4 fazy (kolejność ta jest ściśle przestrzegana – nie jest przypadkowa):
ü recesja (kryzys)
ü depresja (dno)
ü ożywienie
ü rozwój (rozkwit)
Bardzo skąpo napisane. Nie napisałeś, co się dzieje z podatkami i oszczędnościami w poszczególnych fazach, co ma istotne znaczenie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Bardzo chętnie bym uzupełnił treść o podane przez Ciebie informację - jeśli masz ochotę się nimi podzielić to proszę o maila na sposobnakaca@gmail.com dzięki!
OdpowiedzUsuń