Sumując dochody z pracy (YHt), majątek z roku poprzedniego (Vt-1) i jego produktywność w postaci odsetek (r*Vt-1) otrzymamy maksymalny poziom konsumpcji na jaki możemy sobie pozwolić przy danych zasobach. Jednakże możemy także wszystkie zasoby przeznaczyć na oszczędności. Po połączeniu skrajnych punktów otrzymamy linię ograniczenia budżetowego.
Jeżeli stale będziemy konsumować dochód z pracy i odsetki uzyskane z posiadanego majątku, to nie wywołamy żadnych zmian, ani w posiadanym dochodzie, ani majątku (A). My jednak chcemy powiększać swój majątek, a zatem nie konsumujemy tyle ile moglibyśmy w rzeczywistości (np. pozostawiamy cały dochód odsetkowy i część dochodu z pracy). Przechodzimy w ten sposób do punktu B. Niższa konsumpcja przyczynia się do wzrostu poziomu naszego majątku (Vt). Wyższy poziom majątku gwarantuje wyższe odsetki (C). Ten punkt wyznacza także poziom konsumpcji, który nie przyniósłby żadnej szkody na posiadanym majątku. Jednakże my ciągle chcemy zwiększać nasz poziom majątku.
Łącząc punkty A, C, E otrzymamy ścieżkę ekspansji dochodu (różne poziomy dochodu towarzyszące zwiększonemu poziomowi majątku).
Łącząc punkty B, D, F otrzymamy ścieżkę ekspansji majątku i konsumpcji (różne poziomy konsumpcji towarzyszące zwiększonemu poziomowi majątku).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz