Efekt płynności – wzrost podaży pieniądza powoduje, że stopa procentowa ulegnie obniżeniu, obniżenie r prowadzi do zwiększenia opłacalności inwestycji, obniża wymogi efektywnościowe inwestycji, prowadzi do wzrostu nakładów inwestycyjnych, inwestycyjnych te jako składnik zagregowanego popytu prowadzą do wzrostu PKB.
MS↑ ® ↓r ® I↑ ® ↑Y
Efekt związany ze wzrostem oczekiwań:
MS↑ ® Pe↑ ® Πe↑ ® ↑l ® ↓r ® ↑I ® ↑Y
W tradycyjnym ujęciu wzrost podaży pieniądza za pośrednictwem stopy procentowej wzrost aktywności gospodarczej (wzrost PKB).
Wzrost podaży pieniądza może wpływać na poziom kursu walutowego.
Wzrost podaży pieniądza wpływa na obniżenie stopy procentowej, obniżenie stopy procentowej powoduje obniżenie opłacalności lokat w walucie krajowej, spowoduje to wzrost opłacalności lokat w walutach obcych, to spowoduje zwiększony popyt na dewizy (na krajowym rynku dewizowym) spowoduje więc, że waluta krajowa będzie podlegała deprecjacji. Deprecjacja waluty krajowej powoduje, że rośnie konkurencyjność eksportu, a to spowoduje wzrost eksportu, a tym samym poprawę NX, co spowoduje wzrost PKB.
MS↑ ® ↓r ® ↑e ® ↑ ® ↑X ® ↑NX ® ↑Y
Wzrost podaży pieniądza powoduje, że na rynku akcji zwiększa się popyt na akcje, to powoduje wzrost kursu akcji. Wzrost kursu akcji firm notowanych na giełdzie powoduje, że współczynnik qT rośnie i zwiększa się opłacalność inwestycji, rosną nakłady inwestycyjne i rośnie PKB.
MS↑ ® kurs akcji↑ ® ↑ qT ® ↑I ® ↑Y
Związane z efektem majątkowym:
Wzrost podaży pieniądza powoduje wzrost kursów akcji, a to z drugiej strony powoduje wzrost majątku gospodarstw domowych, to powoduje wzrost bezpieczeństwa konsumpcji w czasie, oznacza to wzrost dochodu permanentnego, to wpływa, że rośnie skłonność do konsumpcji i rosną wydatki konsumpcyjne, a to do wzrostu części składowej PKB.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz