niedziela, 16 stycznia 2011

Formuły wzrostu Meadego i Samuelsona


Formuły wzrostu Meadego i Samuelsona
Meade przyjął tę samą konwencję (czynniki wzrostu mają charakter względny) i różniczkują funkcję produkcji COBB – DOUGLAS to otrzymamy:

Q= ∆Y/Y= q*n + u *k + r


§  Y – stopa wzrostu PKB
§  k * u  (wpływ czynników z kapitału):
§  k – stopa wzrostu kapitału (mówi nam o tym, o ile % w ciągu roku powiększy się kapitał)
§  u – parametr, który ukazuje nam rolę kapitału w procesie powiększania PKB (rola kapitału determinowana jest przez rynek, to rynek determinuje rolę poszczególnych czynników poprzez ich wynagradzanie, kapitał wynagradzany jest zyskiem, czyli u stanowi udział zysku w PKB, jaki dochód z kapitału)
Drugi człon formuły przedstawia udział czynnika pracy:
§  n – stopa wzrostu zatrudnienia
§  q – udział zatrudnienia w tworzeniu PKB, czyli udział kosztów zatrudnienia w PKB, ponieważ wkładem czynnika pracy są właśnie koszty zatrudnienia
Na q składa się udział kosztów z tytułu pracy powiększony o udział z tytułu nadwyżki operacyjnej brutto gospodarstw domowych.
u obejmuje udział pozostałej nadwyżki operacyjnej brutto
Jeżeli liczymy PKB w cenach czynników produkcji to PKB składa się tylko z dwóch części:
kosztów z tytułu zatrudnienia
nadwyżki operacyjnej brutto
Jeżeli liczymy PKB w cenach rynkowych to PKB jest powiększany dodatkowo o podatki pośrednie od produktów minus dotacje do produktów.
u gdy liczymy PKB w cenach rynkowych powinno zawierać dochody pierwotne państwa (udział w postaci podatków pośrednich).
Trzecią częścią funkcji produkcji COBB – DOUGLAS jest część, która mówi nam o wpływie postępu techniczno – organizacyjnego na wzrost PKB.
Jest to tzw. reszta rin, czyli o ile procent zmieni się nam w ciągu roku PKB w wyniku postępu naukowo – technicznego i organizacyjnego.
Model wzrostu Samuelsona
Formuła Samuelsona opisuje poziom PKB od strony popytowej. Samuelson starał się zydentyfikować czynniki popytu determinujące PKB – „od czego będzie zależeć poziom PKB (Yn) w roku n
Yn = α*Yn-2 +β*(Yn-1 – Yn-2) + An
n – rozpatrujemy ze względu na czas
Do czynników determinujących globalny popyt zaliczamy:
§  popyt konsumpcyjny – (α – Yn-2, oznacza wielkość popytu z przed 2 lat)
Yn-2 – PKB z przed 2 lat

krańcowa skłonność do konsumpcji (o ile wzrośnie konsumpcja przy wzroście dochodu o jednostkę; informuje nas jaką część naszego dochodu jesteśmy w stanie przeznaczyć na konsumpcję) np. α = 0,8 będzie oznaczało, że na konsumpcję jesteśmy skłonni przeznaczyć 80 % naszego dochodu
§  popyt inwestycyjny  z punktu widzenia wpływu wydatków inwestycyjnych na kreowanie dodatkowego popytu możemy wyróżnić:
§  inwestycje indukowane (pobudzone, wewnętrzne) – β*(Yn-1 + Yn-2)
są wywołane wzrostem globalnego popytu czy też wzrostem dochodu ludności; wzrost globalnego popytu wymaga zbudowania nowych zdolności produkcyjnych  nowe zdolności produkcyjne wymagają nakładów inwestycyjnych, czyli wzrost globalnego popytu (o ile wzrasta PKB) oznaczony przez β informuje nas:
β (akcelerator) – pokazuje związki jakie istnieją między nakładami inwestycyjnymi, a przyrostem PKB (informuje nas o ile musi wzrosnąć niezbędny kapitał, żebyśmy mogli uzyskać przyrost dochodu o jednostkę)
  krańcowy współczynnik kapitału
∆K* - niezbędny kapitał pozwalający na osiągnięcie przyrostu PKB o jednostkę
β = 3 (oznacza, że inwestycje indukowane będą trzykrotnie wyższe od przyrostu PKB czy też dochodu ludności)
A zatem podsumowując można powiedzieć, że popyt wywołany inwestycjami indukowanymi będzie zależał od:
·    akceleratora (krańcowa kapitałochłonność)
·    przyrostu dochodu ludności
Każdy przyrost dochodu, który pociąga za sobą przyrost popytu na dobra konsumpcyjne, wywołuje przyrost wolumenu inwestycji (ta zależność jest widoczna przy pełnym wykorzystaniu zdolności wytwórczych).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz