Rola kursu walutowego nie ogranicza się tylko do f-cji przeliczania jednej waluty na drugą, kurs walutowy jest bowiem ważną kategorią ekonomiczną i ważnym instrumentem polityki gospodarczej.
Bank Centralny może całkowicie zrezygnować z oddziaływania na wysokość kursu walutowego. Jego poziom kształtować będą mechanizmy rynkowe (popyt, podaż) na waluty obce na krajowym rynku walutowym.
Wzrost popytu na krajowe towary doprowadzi (przy innych warunkach niezmiennych) do wzrostu kursu. Wzrost ceny towarów krajowych prowadzi do spadku kursu, taka polityka jest nazywana „polityką całkowicie innego kursu walutowego.
Zasada kursów płynnych elastycznych
Jest ustalona przede wszystkim przez popyt i podaż walut obcych (czasami korygują go władze bankowe, po przez interwencje na rynkach walutowych, walutą interwencyjną jest $ USA).
Zasada kursów sztywnych
Kurs nie zmienia się w bardzo długim okresie , w krajach o gospodarce rynkowej składa się z 2 elementów:
- Bank Centralny utrzymuje kurs na stałym poziomie
- Bank Centralny manewruje rezerwami walutowymi, zapewniając równowagę na poziomie zapewniający kurs sztywny.
Utrzymanie kursu sztywnego gdy krajowa inflacja jest wyższa od zagranicznej, prowadzi do spadku krajowych rezerw walutowych.
Zbyt wysoki kurs sztywny pociąga za sobą inne konsekwencje gospodarcze:
- produkt krajowy staje się droższy od zagranicznego
- spada nie tylko eksport, ale i produkcja na rynek krajowy
- następuje odpływ rezerw walutowych
- spada krajowy popyt, co wywołuje ujemny efekt mnożnikowy
Zbyt niski kurs sztywny prowadzi do:
- wzrostu rezerw walutowych
- wzrostu produkcji krajowej
Polityka kursowa – polityka kursu walutowego zmierza do ustalenia i zapewnienia optymalnego poziomu kursu z punktu widzenia potrzeb bilansu płatniczego i gospodarki wewnętrznej. Zmiana kursu walutowego może być jednorazowa i polegać bądź na jego obniżce (dewaluacja) bądź na jego podwyżce (rewaluacja) może dokonywać się przez pewien okres.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz